Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

VÝBEROVÉ KONANIE - 0bsadenie miesta riaditeľa počas „lockdownu“

Publikované: Autor/i: JUDr. Matej Drotár

Počas dlhodobo pretrvávajúceho núdzového stavu a s tým spojeného tzv. lockdownu dochádza k viacerým obmedzeniam, a to či už vo vzťahu k školám a školským zariadeniam, prevádzkam a pod. Tieto obmedzenia vyplývajú z uznesení Vlády Slovenskej republiky a vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ÚVZ SR“).

 Funkčné obdobia riaditeľov škôl a školských zariadení však plynú bez ohľadu na mimoriadnu situáciu. Ako teda postupovať v prípade skončenia funkčného obdobia riaditeľa?

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky napriek dlhodobo pretrvávajúcej mimoriadnej situácii do dnešného dňa nevydalo žiadne oficiálne usmernenie či odporúčanie pre zriaďovateľov vo vzťahu k uskutočneniu výberového konania na obsadenie miesta riaditeľa. Rovnako nedošlo ani k legislatívnym úpravám reflektujúcim danú situáciu.

Výnimkou je len novelou doplnené ustanovenie § 38b ods. 2 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“), podľa ktorého ak v čase krízovej situácie uplynie funkčné obdobie riaditeľa a technické podmienky neumožňujú uskutočniť výberové konanie, zriaďovateľ môže obsadiť voľné miesto riaditeľa bez výberového konania do vymenovania po úspešnom vykonaní výberového konania, najdlhšie na šesť mesiacov. Rovnakú možnosť, t. j. obsadiť voľné miesto riaditeľa bez výberového konania do vymenovania po úspešnom vykonaní výberového konania, najdlhšie na šesť mesiacov, však upravuje aj ustanovenie § 5 ods. 9 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 552/2003 Z. z.“), a to dokonca bez ohľadu na krízovú situáciu. V tomto smere teda nie je jasný úmysel zákonodarcu. Podľa dôvodovej správy týkajúcej sa tejto novely vzhľadom na to, že v čase krízovej situácie môže dôjsť k uplynutiu funkčného obdobia riaditeľa a konanie výberových konaní je obmedzené, navrhuje sa jednotný postup pre všetkých zriaďovateľov, ktorý spočíva v možnosti

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

COVID-19 Práca v domácnosti N

Publikované:

Čerpanie dovolenky a jej prerušenie A

Publikované: Aktualizované:

 Otázka: Zamestnanec chce počas plánovanej dovolenky, ktorú čerpá počas vedľajších a hlavných prázdnin, navštíviť lekára, čiže chce prerušiť dovolenku na tzv. paragraf. Postupujem ako riaditeľ školy (zamestnávateľ) správne a v súlade s platnou legislatívou, ak neumožním zamestnancovi čerpanie paragrafu – P-čka počas čerpania plánovanej dovolenky (vedľajšie a hlavné prázdniny)? Dovolenku umožním prerušiť iba počas PN alebo OČR.

Čerpanie dovolenky a práca v kalendárnom roku 60 dní N

Publikované:

Otázka Ako má riešiť zamestnávateľ čerpanie dovolenky u zamestnankyne, ktorá bola na PN-ke od 5. 1. do 23. 5. 2018. 24. 5 .2018 nastúpila do práce po PN-ke. V práci si odpracovala 27 dní. Keďže počas letných prázdnin sa spravidla na školách čerpá dovolenka od 3. 7. 2018, zamestnankyňa nastúpila na dovolenku. Dovolenku si vypísala za mesiac júl - 20 dní a mesiac august - 18 dní. Z toho vyplýva, že zamestnankyňa nevykonávala v kalendárnom roku prácu aspoň 60 dní.